Válek: Situace na trhu s léky se postupně stabilizuje

26.1.2023

Do Česka tento týden dorazila také urychlená dodávka 100 tisíc balení antibiotik. Do lékáren budou příští týden distributory zaváženy napříč skupinami antibiotik nejen mimořádné dodávky, ale i ty plánované, které se daří urychlovat.

Válek: Situace na trhu s léky se postupně stabilizuje

Situace na trhu se díky zvýšeným dodávkám léčiv i klesající poptávce postupně uklidňuje. Do lékáren budou příští týden distributory zaváženy napříč skupinami antibiotik nejen mimořádné dodávky, ale i ty plánované, které se daří urychlovat. Ministerstvo zdravotnictví už minulý týden uvedlo, že se podařilo zajistit mimořádnou dodávku antibiotik ze států Evropské unie. Jedná se o antibiotika, která jsou registrovaná v některém jiném členském státě Evropské unie. Vláda udělila souhlas se stanovením dočasné úhrady z veřejného zdravotního pojištění, která bude platit od 1. února 2023.

„Situace na trhu se postupně uklidňuje. Spolu s náměstkem Dvořáčkem pravidelně jednáme se zástupci distributorů, výrobců léčiv i lékáren, což vede nejen k mimořádným dodávkám a urychlení těch plánovaných, ale také v dlouhodobém horizontu i posílení dodávek léků tak, abychom v budoucnu případným výpadkům mohli lépe předcházet nebo jejich dopady minimalizovat,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka, který vede pracovní skupinu k řešení nedostatku léčiv, by se situace okolo nedostatku léků měla brzy začít zlepšovat. „Podařilo se výrazně, asi o měsíc, urychlit dodávku některých léků, především antibiotik s obsahem amoxicilinu a kyseliny klavulánové. Více než sto tisíc balení z těchto plánovaných dodávek je již v Česku v distribuci a do konce týdne by měly být tyto léky v lékárnách. Situace se začíná stabilizovat,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Stabilizaci trhu očekáváme v řádu několika týdnů. Do té doby však vždy bude i v případě chybějícího antibiotika k dispozici dostatek alternativ z dané antibiotické skupiny. Ministerstvo zdravotnictví také na základě situace na trhu průběžně přistupuje k zákazu reexportu u léčiv, kde hrozí nedostatek přípravků pro české občany.

Ministerstvo zdravotnictví také připravuje legislativu, jejíž navržení vládě očekává v březnu. Kromě povinnosti mít k dispozici zásoby léčiv pokrývající aspoň dva měsíce dodávek je také navrhováno mimo jiné i razantní zvýšení trestů za neúplnou a neprůkaznou evidenci léčivých přípravků v lékárně.

Státní ústav pro kontrolu léčiv rovněž vede na svém webu seznam internetových stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků. Poskytovatel připojení k internetu na území České republiky má od 1. 1. 2022 povinnost zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným v seznamu.

Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, MZ ČR