Válek: Diskutujeme o zavedení příspěvku na lyžařské kurzy

21.11.2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přišel s nápadem na zavedení příspěvku pro školáky do 15 let ve výši kolem šesti až sedmi ticíc korun. Rodičům by to pochopitelně pomohlo, pro jsou i ředitelé škol, kteří by jinak měli problém kurzy obsadit.

Válek: Diskutujeme o zavedení příspěvku na lyžařské kurzy

Přispět dětem na sportovní aktivity, třeba na lyžařské kurzy, považují ředitelé škol za dobrý nápad. Mohlo by to po­dle nich pomoci některým rodinám, jež si pobyty, které leckde vyjdou i na 11 tisíc korun za týden, nemohou dovolit.

S nápadem na zavedení příspěvku pro školáky do 15 let přišel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Odmítl, že by tím šel na ruku ski­areálům a lyžařským lobbistům. Rodičům by to pochopitelně pomohlo, pro jsou i ředitelé škol, kteří by jinak měli problém kurzy obsadit.

„Diskutujeme o tom, jak využít peníze z fondu prevence na pohybové aktivity dětí, aby se od počítačů vrátily do přírody a abychom u nich začali srážet hmotnost, která u nich za covidu narostla. Jedna z možností je podpora lyžařských kurzů," řekl Právu Válek. Podpořit by chtěl zejména rodiny, které se dostaly do finančních pro­blémů.

„Pokud v některých regionech deset nebo i dvacet procent dětí nemůže jet na týden na hory kvůli tomu, že na to ekonomicky nemají, a jedná se o zdravotně preventivní záležitost, je to bezesporu něco, co by mělo být z fondu prevence hrazeno," dodal Válek.

Ředitel Asociace horských služeb Libor Knot v médiích uvedl, že střediska už několik let neúspěšně žádala vládu o zavedení státního příspěvku na kurzy. Podpořilo by to i místní ekonomiku. Uspěli podle něj až u Válka. „Nechci, aby se nějaké dítě kvůli ekonomickým problémům nemohlo zúčastnit těchto pohybových volnočasových aktivit," odmítl ministr spekulace o lobbingu.

Ceny lyžařských kurzů se pohybují zpravidla od 5000 korun výš. Část jde na ubytování, dopravu a stravu. Významnou položkou bývá skipas, jehož cena závisí na lokalitě. Třeba v Peci pod Sněžkou vyjde děti pětidenní permanentka na 3000 korun. Pokud dítě nemá vlastní lyžařské vybavení, následují další výdaje. Výše příspěvku by se mohla podle ministra pohybovat kolem šesti až sedmi tisíc korun.

Zdroj: Novinky.cz, 21.11.2022

,