Válek: Covid-19 by mohl být vyškrtnut ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace

14.11.2022

Nemoc covid-19 by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka mohla být vyškrtnuta ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Ministr řekl, že si dokáže si představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku, dodal ale, že doporučení musejí dát odborníci.

Válek: Covid-19 by mohl být vyškrtnut ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace

Nemoc covid-19 by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohla být vyškrtnuta ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Ministr v Brně na dotaz novinářů řekl, že si dokáže si představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku. Dodal ale, že doporučení musejí dát odborníci. Válek v Brně vystoupil na sjezdu České lékařské komory.

"To není něco, co rozhoduje politik, to je věc odborná. Máme tady Národní institut pro zvládání pandemií, který by měl dát jasné doporučení. Ve chvíli, kdy to doporučení zazní, vypadne covid z těchto onemocnění," uvedl ministr.

Dokáže si představit, že by se to stalo v první půlce příštího roku. Předpokladem podle něj bude, že převažující varianta koronaviru omikron nebude dál mutovat a nynější submutace se projeví jako slabé. "Osobně bych byl rád, aby to bylo co nejdříve," uvedl Válek.

Mezinárodní debata na téma izolace a její délky začne zřejmě na jaře. Podmíněna je tím, že se neobjeví žádná nová nebezpečná varianta viru. Česko samotné si nemůže stanovit, že dál nebude po nakažených izolaci požadovat. Mohlo by to znamenat potíže třeba při cestování.

Podobně mluvil také Válek. "Situaci velmi intenzivně monitorujeme a já jsem pověřil konkrétního člověka na ministerstvu zdravotnictví, aby to pravidelně hlídal. A možná to budeme my, kteří to téma vyzdvihneme a navrhneme," uvedl ministr.

Zdroj: ČTK, 12.11.2022

,