Do zdravotnictví zamíří investice téměř za 13 miliard. Nový program výrazně navýší kapacity vzdělávání nelékařských profesí

9.7.2025
Do zdravotnictví zamíří investice téměř za 13 miliard. Nový program výrazně navýší kapacity vzdělávání nelékařských profesí

Ministerstvo zdravotnictví společně se vzdělavateli, poskytovateli zdravotních služeb a dalšími partnery podniká zásadní kroky k zajištění dostatečného počtu kvalifikovaných nelékařských zdravotnických pracovníků, zejména všeobecných sester. Ve spolupráci rektorů a děkanů škol vzdělávajících nelékařské zdravotnické pracovníky a odbornými společnostmi připravilo program, jehož cílem je posílit kapacity vysokých škol a zajistit více kvalifikovaných odborníků v klíčových nelékařských zdravotnických profesích. Do roku 2037 stát investuje téměř 13 miliard korun. Program dnes projedná vláda.

Ministerstvo zdravotnictví a představitelé vysokých škol dnes představili Program na podporu navýšení kapacit veřejných vysokých škol ve vybraných nelékařských zdravotnických studijních programech. V letech 2026–2037 do něj půjde celkem 12,815 miliardy korun, které poslouží k posílení výukového zázemí, náboru akademických pracovníků a zvýšení počtu přijatých studentů v oborech všeobecná sestra, dětská sestra, zdravotnický záchranář, porodní asistentka, radiologický asistent a nutriční terapeut. V letošní přípravné fázi bylo na posílení přijímacího řízení a organizačního zázemí uvolněno 200 milionů korun.

„Ačkoliv máme v evropském srovnání relativně vysoký počet zdravotníků, struktura personálu se mění. Reagujeme proto včas — s jasným plánem, financováním i podporou partnerů. Jestli chceme do budoucna udržet dostupnost a kvalitu zdravotní péče, musíme mít dostatek vzdělaných a motivovaných lidí. Tento program přináší konkrétní kroky, jak toho dosáhnout, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Data jasně ukazují, že navýšení kapacit škol je nezbytností. Tento program je preventivním krokem – umožní vysokým školám přijmout alespoň o 20 % více studentů, a tím dlouhodobě zajistit personální udržitelnost zdravotnictví,“ řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Na řešení se podílí i vysoké školy. „Jsem ráda, že program vytváří prostor pro rozvoj nelékařských oborů a že školy dostávají podmínky pro rozšíření kvalitní a kapacitně odpovídající výuky. Vysoké školy se zapojují naplno,“ potvrdila rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Milena Králíčková.

„Zkušenosti z posledních let ukazují, že systematická podpora vzdělávání ve zdravotnictví přináší reálné výsledky. Právě letošní rok je prvním s více než dvacetiprocentním nárůstem počtu absolventů všeobecného lékařství. Abychom udrželi kvalitu a dostupnost péče, musíme stejnou pozornost věnovat i nelékařským profesím. Tento program je krok správným směrem,“ řekl děkan 3. lékařské fakulty UK a předseda Asociace děkanů lékařských fakult Petr Widimský.

Mezi doprovodná a další opatření programu, která Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě pro nelékařské zdravotnické pracovníky realizuje, patří zejména důraz na prostupnost vzdělávacích programů, racionalizace specializačního vzdělávání, opatření v oblasti psychosociální podpory a stabilizace a motivace akademických pracovníků, posílení kvality praktické výuky, propojení s klinickým prostředím i digitalizace administrativy.  „Jde o strategické opatření. Česká populace stárne a zdravotnictví se tomu musí přizpůsobit. Tento program zajistí dostatek odborníků a stabilní podmínky pro jejich vzdělávání,“ uvedl rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava a místopředseda České konference rektorů Zdeněk Horák.