Akce Poslanecká sněmovna proti rakovině II se zaměřuje na prevenci onkologických onemocnění v krajích

7.2.2024
Akce Poslanecká sněmovna proti rakovině II se zaměřuje na prevenci onkologických onemocnění v krajích

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině uspořádal ve Sněmovně spolek Hlas onkologických pacientů už druhý ročník akce Poslanecká sněmovna proti rakovině. Jejím smyslem je i tentokrát zvýšit povědomí o této chorobě a zároveň zaměstnance i poslance Sněmovny prakticky informovat o souvisejících preventivních opatřeních. Letos je kladen zvláštní důraz na srovnání situace onkologické léčby v jednotlivých českých krajích. 

Zaměstnanci i volení zákonodárci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR mají i letos ve sněmovním Sále státních aktů příležitost navštívit druhý ročník akce nazvané Poslanecké sněmovna proti rakovině. Akce, kterou pořádá Hlas onkologických pacientů, si klade za cíl připomínání prevence, screeningových programů a důležitosti časné diagnostiky a léčby onkologických onemocnění.

Ročně u nás podlehne onkologickým onemocněním až 28 tisíc lidí. Jak bohužel vidíme, tato nemoc se nevyhýbá vůbec nikomu. Mnohdy i kvůli zanedbané prevenci. Věříme, že pokračováním akce Sněmovna proti rakovině můžeme přispět nejen k potřebné osvětě, ale i ke zvýšené pozornosti věnované právě prevenci,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Akci, která se koná v rámci nedávného Světového dne boje proti rakovině, pořádají pacientské a podpůrné neziskové organizace sdružené ve spolku Hlas onkologických pacientů. V letošním roce se akce zaměřuje na informování o situaci onkologické léčby a zapojení občanů do screeningových programů v jednotlivých krajích. Až do pátku 9. února tedy budou v prostorách Poslanecké sněmovny vystaveny roll upy s daty a členové Hlasu onkologických pacientů budou v tyto dny na místě k dispozici pro dotazy, edukaci i ukázku samovyšetření prsu a varlat.

Je smutná pravda, že každý třetí občan naší země se setká s onkologickým onemocněním. Cílem našich aktivit tedy je šířit osvětu a informovanost o účinných způsobech prevence a zároveň zaměřovat naše odborné působení na základě vědecky ověřených dat z jednotlivých tuzemských regionů,“ doplnila předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů Petra Adámková.

Akci i letos zaštítili předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr zdravotnictví vlády ČR Vlastimil Válek a předsedkyně sněmovního Výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš. „Informovanost občanů a aktivní prevence je naprosto zásadním nástrojem v boji s rakovinou, protože je-li nádorové onemocnění zachyceno v časném stádiu, má léčba obvykle větší šanci na úspěch a může pacientovi výrazně zvýšit kvalitu života. V České republice máme jednu z nejštědřejších nabídek screeningových programů na světě, a i nadále ji posilujeme. A pacientské organizace mají v boji s rakovinou nezastupitelnou roli, za což jim děkuji,“ dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Revoluce v medicíně. To je to, co v posledních deseti letech probíhá v oblasti léčby rakoviny snad všech druhů. Ze své praxe vím, že nález melanomu, tedy rakoviny kůže, byl před 25 lety téměř jistě rozsudek smrti. Dnes už to neplatí. A podobně jsou na tom i kolegové v ostatních oborech. I čtyřcentimetrový nádor plic nemusí znamenat úplnou katastrofu. Obecně platí, že dříve beznadějné případy přežívají řadu let. U léčby jakékoli rakoviny ale platí jedna zásadní a důležitá věc. Čím dříve se nemoc objeví, tím větší má pacient šanci na léčbu a vyléčení. Proto je jednou z nejdůležitějších částí léčby prevence. Nechte se proto, prosím, vyšetřit podle doporučení lékařů. Možná si tím zachráníte život,“ uzavřela předsedkyně sněmovního zdravotního výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš.