Ministr zdravotnictví Válek navštívil Plzeňský kraj

17.8.2023

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve čtvrtek 17. srpna navštívil v doprovodu poslance Miloše Nového a členů vedení krajské organice TOP 09 Plzeňský kraj. Během své cesty se zaměřil na zdravotnická zařízení. Jako první navštívil Hospic svatého Lazara.

Ministr zdravotnictví Válek navštívil Plzeňský kraj

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve čtvrtek 17. srpna navštívil v doprovodu poslance Miloše Nového a členů vedení krajské organice TOP 09 Plzeňský kraj. Během své cesty se zaměřil na zdravotnická zařízení. Jako první navštívil Hospic svatého Lazara, který už 25 poskytuje služby pacientům z celého Plzeňského kraje a v současné době vedení hospicu připravuje projekt „nový dům pro hospic“, díky kterému by se hospic mohl přesunout do vhodnějších prostor. Následně navštívil Městskou nemocnici v Plzni – PRIVAMED a.s. Jedná se o nemocnici s tradicí od roku 1832, původně v centru města, od r. 1983-85 přestěhována do dnešního areálu v Kotíkovské ulici v Plzni.  Od roku 1995 funguje jako nestátní zdravotnické zařízení a je průběžně modernizována.

Cestu po Plzeňském kraji ministr zakončil v Klatovské nemocnici, kde se setkal nejen s vedením Klatovské nemocnice, ale i Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy. Ministra přivítal ředitel nemocnice Jiří Zeithaml, děkan fakulty Jindřich Fínek a proděkan fakulty Radek Kučera. Klatovská nemocnice a. s. je největší nemocnicí ve vlastnictví Plzeňského kraje a druhá největší po FN Plzeň.  Má také druhé největší spektrum oborů, které se daří rozšiřovat, podílí se na výuce mediků Lékařské   fakulty. Nový hlavní pavilon byl postaven v roce 2012, nyní zbývá dobudovat ještě další pavilon a   urgentní příjem, staví se také nové pracoviště dialýzy.

„Zpětná vazba z krajů je pro mě jako ministra velmi zásadní. Díky ní získávám informace od lékařů a pacientů přímo na místě. Jednání s vedením Hospicu svatého Lazara i obou nemocnic bylo velmi konstruktivní, otevřené a z Plzeňského kraje se vracím s řadou podnětů. Městská nemocnice v Plzni i Klatovská nemocnice jsou důležitou součástí zdravotní péče v Plzeňském kraji. Rád bych také ocenil spolupráci Klatovské nemocnice a Lékařské fakulty UK v Plzni, ze které těží obě strany,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Jsem velmi pyšný na spolupráci s Lékařskou fakultou, a to nejen v oblasti výuky, nyní připravujeme vznik společného výzkumného pracoviště na výzkum a přesné měření vitaminu D, jeho metabolitů a dalších steroidních hormonů. Pracoviště kapalinové chromatografie s hmotnostní spektrofotometrií vybudovala Klatovská nemocnice, ale společně v něm budou pracovat odborníci Klatovské nemocnice a Ústavu farmakologie a toxikologie,“ říká primář Richard Pikner z Klatovské nemocnice, který vznik pracoviště inicioval.

Také se nám podařilo rozšířit spektrum zdravotních služeb o další obor, a to klinickou imunologii a alergologii, která v klatovském regionu velmi chyběla,“ dodává Richard Pikner.

 

Miroslav Hlaváč, krajský manažer TOP 09 Plzeňský kraj