Válek chce skoncovat s výpadky léků: Všechno v mobilu, zpřísní se pravidla

3.5.2023

Výpadky léků pravidelně trápí Česko. V posledních měsících nejsou k sehnání především antibiotika pro děti. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s tím chce skoncovat jednou provždy.

Válek chce skoncovat s výpadky léků: Všechno v mobilu, zpřísní se pravidla

Výpadky léků pravidelně trápí Česko. V posledních měsících nejsou k sehnání především antibiotika pro děti. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s tím chce skoncovat jednou provždy.

Jak popsal v Napřímo s Bárou Divišovou, připravuje zpřísnění podmínek pro farmaceutické společnosti a lepší servis pacientům. Ti by podle něj měli mít možnost přes internet zjistit, kde je k dostání lék, který potřebují.

"Situace je opravdu zlá a nejhorší je pro rodiče dětí, které mají předepsaný penicilin, obchází lékárny a marně se ho snaží sehnat," přiznal Válek v pořadu Napřímo moderátorce Báře Divišové.

Podle ministra zdravotnictví na to jeho resort dopředu upozornil. "Od prosince říkáme, že ta situace s léky bude do prázdnin problematická," pokračoval.

Válek tvrdí, že za všechno mohou farmaceutické firmy. "Stát má nulové možnosti, jak situaci řešit. U penicilinu ovládl trh zahraniční výrobce. Výsledek je, že ten český výrobce ztratil na síle. Ten zahraniční naplánoval tak malou výrobu, že ten jeho penicilin úplně zmizel," prohlásil.

"Legislativa, kterou teď chystáme, bude hodně tvrdá vůči farmaceutickému průmyslu a hodně na straně pacientů," slibuje Válek.

Pacienti podle něj dostanou možnost nejspíš přes aplikaci pro chytré telefony zjistit, ve které lékárně seženou lék, který potřebují. "Aby je nemuseli obcházet nebo tam telefonovat," podotkl. "Chtěl bych, aby nás lékárny jasně informovaly o tom, kolik je léků, jaké jsou zůstatky. Chci, aby distributoři dodávali lék do všech lékáren a informovali nás, kam ho dodali," doplnil.

"A hlavně bych chtěl, a musím to prosadit, aby firmy, které se chovají opakovaně nezodpovědně, pokud chtějí být na českém trhu, měly povinnost mít zásobu těch léků nejméně na měsíc nebo dva měsíce podle toho, jak moc jsou seriózními partnery. Chci tato opatření rozhodnout i celoevropsky," popsal ministr.

Podle Válka připravovaný zákon v květnu posoudí vláda a v červnu by ho mohl projednat Parlament. "Tlak firem na to, aby neprošel, ale bude enormní," obává se. 

Šéf resortu zdravotnictví čelil kritice, že k problému s léky přistupoval laxně. Někteří opoziční poslanci mu vytýkali, že víc času než na ministerstvu tráví v Brně, odkud pochází.  

"Já v Brně téměř nejsem. Kdybych chtěl být stejný jako opozice, tak bych řekl, že Andrej Babiš byl za svým kamarádem Macronem, tak proč nenaložil letadlo léky a nedovezl je? Vzpomeňte si, jak Andrej Babiš sem chtěl dostat ruskou vakcínu, co všechno kvůli tomu dělal a kolik sem té vakcíny dostal," odmítl výtky Válek.

Celý rozhovor ZDE

zdroj: tn.cz, 30.4.2023

,