Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vystoupil v Evropském parlamentu k prioritám českého předsednictví v Radě EU

12.7.2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes představil priority CZ PRES v oblasti zdravotnictví před Výborem pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin a zodpověděl dotazy poslanců Evropského parlamentu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vystoupil v Evropském parlamentu k prioritám českého předsednictví v Radě EU

K příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU vystupují ministři před jednotlivými výbory Evropského parlamentu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představil priority poslancům Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI).

„Otázky zdraví jsou zásadní agendou českého předsednictví. V rámci něj se chceme věnovat především oblastem onkologie, vzácných onemocnění, očkování a několika legislativním návrhům, ke kterým pořádáme odborné konference, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministr Válek se ve svém proslovu dotknul i témat jako covid-19 a ruské agrese: „Priority CZ PRES jsou ovlivněny i ruskou agresí na Ukrajině spolu s příchodem velkého počtu uprchlíků do EU. V posledních týdnech rovněž vidíme, že covid-19 není minulostí a my budeme usilovat o posílení připravenosti EU.“

Ministr zdravotnictví během zasedání výboru odpovídal na dotazy poslanců na téma vzácných onemocnění, priority zdraví, projednání návrhu EHDS, nedostatku léčiv, očkování, onkologie a dalších agend, které nás v oblasti zdraví čekají v následujících měsících.

Česko chce během svého předsednictví v Radě Evropské unie docílit sjednocení přístupu členských zemí k očkování a dalším opatřením proti covidu-19.

„Budu do toho ze všech sil tlačit tu odbornost a medicínu. Myslím, že je potřeba určitá pokora politiků k odborným doporučením a vědeckým datům,“ řekl dnes s odkazem na svou lékařskou erudici Válek.

Evropské zdravotnické orgány v pondělí doporučily čtvrtou dávku proticovidové vakcíny pro lidi nad 60 let, o čemž se podle Válka rozjede debata i v Česku. Diskuse by se ale v rámci celé EU měla zaměřit na možnosti pravidelného očkování před rizikovým obdobím, tedy především podzimem a částečně i jarem.

„Je potřeba, aby byl společný postup nejenom ke čtvrté dávce, ale k opakovanému očkování,“ prohlásil ministr. Chce také otevřít debatu o dlouhodobé podobě dosud jednorázových smluv EU na společné nákupy vakcín a také o možnosti kombinovat očkování proti covidu s tím chřipkovým.

Jan Kocourek, tiskový mluvčí TOP 09