Válek: Omikron je plamenomet, lockdown by byl ale mé selhání

10.1.2022

Ale ptejme se: kdy se používá lockdown? Když mám na krku katastrofu, jako je třeba povodeň. Pandemie není takováto situace, ty věci se dějí předvídatelně, inspirovat se můžeme i dle dění v okolních zemích.

Válek: Omikron je plamenomet, lockdown by byl ale mé selhání

Šéfem rezortu není ani měsíc a už má plné ruce s omikronem. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61, TOP 09) ale v rozhovoru pro Blesk naprosto rezolutně odmítl, že by v případě nárůstu nákazy zase zavíral lidi doma. A nastínil také, jaké má tajné plány či dokdy budeme mít „hadr přes pusu“…

Vy jste avizoval, že by podle vás lidé s negativním PCR testem mohli využívat služby. Proč tohle ještě nenastalo?

Protože tu máme omikron a omikron se šíří strašně rychle. Riziko, že se nakazíme omikronem, když je nás v místnosti víc než 10, je oproti deltě několikanásobně vyšší. Druhý problém je, že když se nakazíme deltou, tak než se to projeví, trvá to 5-7 dnů. U omikronu jsou to 2-3 dny. Delta je oproti omikronu pomalý požár, omikron je plamenomet. Proč tedy chci, aby všude, kde to jde, byli jen očkovaní? Protože když se nakazí očkovaný omikronem, tak je téměř nulová šance, že bude mít závažný průběh, zejména když má třetí dávku.

Ale tohle platilo i u delty.

U delty tohle platilo i u osob, které měly nemoc prodělanou. Jenže tohle je jiná mutace. Aby tohle platilo, museli by lidé prodělat omikron. U delty jsme dokonce chtěli uznat i protilátky, můj tým to měl před schválením. Prostě jsme se chtěli s tím virem naučit žít, ale začínáme znovu.

Takže to promoření deltou a předchozími variantami, které jsme měli, jako kdyby nebylo?

Pokud člověk není naočkovaný, tak je to, jak říkáte. Takže je teď potřeba, aby se každý naočkoval první, druhou nebo třetí dávkou.

Vy ale jako kdybyste něco těm lidem slíbil, a teď říkáte: nepůjde to, může za to omikron.

A přijdou i další mutace. Teď je tady vlna omikronu, takže my jsme tam, kde jsme byli loni v téhle době, když se objevila delta. Odborníci volali: jde sem delta, nachystejte se. Výsledek byl: téměř zavřené nemocnice a 30 tisíc mrtvých. Teď odborníci říkají od začátku prosince: blíží se omikron, nachystejte se. Já říkám: chystáme se, denně kontrolujeme data v dalších zemích, teď už víme, jak je ta mutace infekční, a víme, jaký měly svátky dopad na počty hospitalizovaných a počty mrtvých.

A proto se sníží od 11. ledna doba karantény i izolace?

Ano. A proto, až se přežene omikron, znovu přijde na řadu uznání PCR testů i protilátek.

Vy jste na vládě zkrátili na 5 dní karanténu, ale také izolaci. Proč, když jde o dvě velmi jiné věci?

Tak si vezměme příklad, a upozorňuju, že to je jenom příklad: kdyby měla být karanténa 5 dní a izolace třeba 10. Já jsem doma, mám »covida«, jsem na desetidenní izolaci. Moje manželka a děti jdou se mnou do karantény, nařídila jim to hygiena. Po 5 dnech začnou chodit do práce, ale chodí za mnou domů. To už je nenakazím?

Na to se ptám. Vy už víte, že lidé po 5 dnech nejsou infekční?

Můj dotaz na odborníky byl: proč je různá doba izolace a karantény? A proč je karanténa kratší? Ty dny, o které se to lišilo, už mě ten můj příbuzný nemůže nakazit? A jestli nemůže, tak proč to není stejné? Je nějaký důvod, aby to nebylo stejné? Není! A shodly se na tom jednotlivé týmy České lékařské společnosti.

A že to je nově zrovna 5 dní, to je dáno dopady na ekonomiku anebo lékařskou praxí, výzkumem?

Je to kombinace.

Takže my nevíme, že lidé jsou s omikronem infekční přesně 5 dní?

Teď už máme data z jiných zemí, že omikron je po dobu zhruba 5 dní problém. Po třech dnech dramaticky klesá virulence (schopnost viru vyvolat onemocnění, pozn. red.), po pěti dnech je minimální nebo nulová.

A proto to jištění respirátorem (po 5denní izolaci mají lidé v práci ještě 5 dní nosit pořád respirátor)?

Ano.

A proč není to jištění respirátorem i doma, kde se pořád stýkám s těmi svými příbuznými, ačkoliv můžu být pořád infekční?

Nikdo vám nebrání, abyste doma chodila s respirátorem. Stejně jako vám nikdo nenařizuje, abyste si myla ruce, když jste byla na záchodě. My nejsme v totalitním státě.

Je to ale něco, co byste doporučil?

Bezesporu! Já doteď když jdu na návštěvu za maminkou – ona má tři dávky, já mám tři dávky – mám ochranu dýchacích cest, případně sedím daleko a větrám. Já se můžu nakazit, ale neumřu. Jenže nechci nakazit tu moji maminku, které je přes osmdesát. Pořád doporučuji si opakovat dvě věci. Chci chránit svoje okolí – respirátor. Chci chránit sebe – očkování.

Stěžejním heslem předvolební kampaně koalice SPOLU bylo, že už se nedopustí další lockdown. Vy ho umíte vyloučit i v případě omikronu?

Určitě. Nedokážu si představit důvody pro lockdown. Myslím, že máme tak logická opatření a připravené varianty případného zpřísňování, scénáře krizové infrastruktury ve zdravotnictví… Navíc do konce měsíce předložím novelu pandemického zákona do Sněmovny (má umožnit dělat restrikce i bez nouzového stavu, pozn. red.).

Přečtěte si celý rozhovor s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

Zdroj: Blesk.cz, Vera Renovica, 8.1.2022