Válek: Omikron proletí Českem. Izolace by se mohla zkrátit na 5 dnů, hrozí omezení veřejné dopravy či škol

2.1.2022

Svízel varianty omikron, která zasáhne Českou republiku koncem ledna, spočívá v tom, že vykazuje dramaticky kratší interval mezi okamžikem, kdy se dotyčný nakazí a kdy se u něj projeví příznaky.

Válek: Omikron proletí Českem. Izolace by se mohla zkrátit na 5 dnů, hrozí omezení veřejné dopravy či škol

Svízel varianty omikron, která zasáhne Českou republiku koncem ledna, spočívá v tom, že vykazuje dramaticky kratší interval mezi okamžikem, kdy se dotyčný nakazí a kdy se u něj projeví příznaky. „Může se stát, že budeme mít v karanténě obrovské množství lidí,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Lidovky.cz: Varianta koronaviru zvaná omikron sílí. Co to pro Česko znamená?

Covidová situace není dobrá právě proto, že virus opět zmutoval. Varianta omikron je mnohem nakažlivější, a tak počet lidí, kteří ji mohou za krátké období chytit, může být obrovsky vysoký. Vlna se šíří celým světem a posunuje se směrem k nám.

Lidovky.cz: Kdy ji u nás čekáte?

Očekávám, že zaútočí čtvrtý týden v lednu, první týden v únoru. Nelze zabránit tomu, aby k nám nepokročila. Vlna se už prohnala Nizozemskem, Anglií a dalšími zeměmi. My se na ni připravujeme, diskutujeme o řadě opatření. Maximálně chráněno musí být školství. Od třetího lednového týdne na to připravíme zaměstnance a zaměstnavatele obecně. Cílem přípravy je zachytit včas ty, kdo chytí omikron a jsou symptomatičtí, abychom je mohli léčit.

Chceme udržet otevřené školy i fungující hospodářství, vrchol vlny chceme co možná nejvíc roztáhnout v čase. Malou výhodu pro nás vidím v tom, že naší zemí proletí omikron strašně rychle. Vydržíme-li, bude to snad rychlé. Ale zatím žádné zemi se nepodařilo dostatečně připravit.

Lidovky.cz: V čem je chystání se na omikron jiné než na deltu či jí předcházející varianty?

Zásadní problém omikronu je ten, že vykazuje dramaticky kratší interval mezi okamžikem, kdy se dotyčný nakazí a kdy se u něj projeví příznaky. Takže časové okénko, během nějž může lékař nasadit účinnou léčbu, se velmi ztenčilo. Proto se u pacientů, u nichž se objeví potíže, musí záhy stanovit, že jde o omikron. Zavedli jsme opatření, jež umožní rychle nasadit kvalitní léčbu.

Doposud platilo, že největší obavy budil počet nově nakažených, z nichž část zákonitě potřebovala hospitalizaci na JIP, a počet těch, co s covidem zemřeli. Snaha směřovala k tomu, aby pacienti byli co nejdříve léčeni, aby byli všichni očkováni, což jsou předpoklady pro lehký průběh. To je samozřejmě prioritou i během očekávané vlny omikronu. Objevuje se však jiný problém – tím, že naše čísla vyletí strmě nahoru, což pozorujeme v jiných státech Evropy, se může stát, že budeme mít v karanténě obrovské množství lidí. Tím pádem by v některých segmentech mohlo dojít k omezení dostupnosti personálu.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zdroj: lidovky.cz, 30. 12. 2021

,