Válek podpořil konec respirátorů, jako problém vidí nedostatečné sekvenování

22.6.2021

S koncem povinného nošení respirátorů by souhlasil také šéf poslaneckého klubu TOP 09 a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek.

Válek podpořil konec respirátorů, jako problém vidí nedostatečné sekvenování

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl v Otázkách Václava Moravce, že od 1. července by například v prostředcích veřejné dopravy nebo v obchodech mohla uvolnit povinnost nosit výlučně respirátory. „Zatím ale není rozhodnuto, ani odborníci v tom nejsou za jedno. Budeme o tom jednat v tom následujícím týdnu a chceme udělat finální rozhodnutí,“ řekl.   

Ministr dodal, že vzhledem k epidemiologické situaci v Česku, by se přiklonil k variantě, že by mohla stačit chirurgická rouška, ovšem nikoli ta látková. Lidé by měli mít možnost si vybrat. „Dáme možnost mít chirurgickou roušku v těch prostorech,“ doplnil.

Vojtěch odmítl, že by ministerstvo situaci zlehčovalo, například v souvislosti s tím, že jiné země kvůli variantě delta opatření zpřísňují, případně odkládají rozvolňování restrikcí. „Ta ochrana chirurgickou rouškou je skutečně jenom o něco menší než u respirátoru,“ uvedl.

S koncem povinného nošení respirátorů by souhlasil také šéf poslaneckého klubu TOP 09 a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek. „Vzhledem k tomu, jaký je dlouhodobý trend incidence a epidemiologicky závažných pozitivních testů, tak se domnívám, že od 1. července je možné využívat pouze chirurgické roušky,“ uvedl.

Válek jako problém zmínil sekvenaci vzorků v Česku. „Nejde o to, že bychom nebyli schopni sekvenovat, jde o to, že nemáme sekvenátory - přístroje, které k tomu slouží. Sekvenování provádí jenom pár pracovišť, a není důvod, si ten sekvenátor pořídit,“ uvedl. To, že se do těchto přístrojů více neinvestovalo, označil Válek za chybu. 

Podívejte se na celý díl Otázek Václava Moravce zde.

Zdroj: ČT24.cz, 20. 6. 2021