Nouzový stav uvrhne Česko do nejistoty. Školy, firmy i občané musí vědět, na čem jsou

29.9.2020

Poslanecký klub TOP 09 podpoří nouzový stav pouze v případě, že vláda jeho zavedení a potřebnost srozumitelně a řádně vysvětlí.

Nouzový stav uvrhne Česko do nejistoty. Školy, firmy i občané musí vědět, na čem jsou
  • Předkládáme odškodňovací zákon, který pomůže poškozeným podnikatelům
  • Zavedení nouzového stavu podpoříme jenom za znalosti přesných kritérií
  • TOP 09 bude po ministrech zdravotnictví i školství chtít znát přesný plán školního roku

Poslanecký klub TOP 09 podpoří nouzový stav pouze v případě, že vláda jeho zavedení a potřebnost srozumitelně a řádně vysvětlí. „Znovuzavedení nouzového stavu je přiznání absolutního selhání ze strany vlády. Zavedení nouzového stavu se dalo vyhnout, kdyby vláda realizovala včas naše doporučení, která jsme předložili už skoro před měsícem. Situace je závažná, ale velké omezování provozu škol i ekonomiky má vždy obrovské negativní dopady na celou společnost,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 chce od vlády přesné vyjmenování konkrétních opatření, na která nouzový stav nezbytně potřebuje. Po odborném zhodnocení vládou předloženého plánu se rozhodneme, zda můžeme nouzový stav podpořit či nikoliv. Zhodnotíme jeho průběh po legislativní, epidemiologické ale i zdravotnické stránce.

Mohli jsme se tomu vyhnout. TOP 09 vládě před třemi týdny předala návrh konkrétních doporučení

Vládní chaos se promítá do průběhu letošního školního roku a žáci, studenti i pedagogové se shodnu na jediném, že by potřebovali vědět, na čem jsou. Poslanec Dominik Feri proto navrhne na dnešní schůzi nový bod jednání, který bude od ministrů školství i zdravotnictví požadovat informace k aktuálním opatřením ve vzdělávacím systému. „Budu chtít vědět, jaká mají být další opatření a kdy je můžeme očekávat. Budou z opatření existovat nějaké výjimky, například studenti prvních ročníků středních i vysokých škol? Proč se o opatřeních dozvídá vedení vysokých škol jenom z médií? Jsou české školy vůbec připravené na distanční výuku?“ táže se poslanec Feri.

Malé firmy nesmíme nechat padnout. TOP 09 připravila odškodňovací zákon

Za naprosto zásadní považují poslanci TOP 09 zachování alespoň některých existenčních jistot pro podnikatele. Strana proto připravila odškodňovací zákon, který hodlá předložit ještě tento týden. „Vláda nechává podnikatele stát před existenční propastí. Takový provozovatel restaurace musel v březnu prakticky ze dne na den zavřít. Sotva se z toho oklepal, hrozí, že mu stát podnik znova zavře? K omezování otevírací doby už dochází, ale kompenzace ze strany státu nepřicházejí. Zato, že takovému podnikateli poklesnou tržby až o třetinu, nenese vinu nedostatečná úroveň jeho služeb, zvětralé pivo či nekvalitní kuchyně, ale přímo stát. Nedovedu si představit, že by se státní správa v této situaci vzdala své odpovědnosti a dobrovolně vytvořila z české gastronomie i dalších odvětví údolí smrti. I proto budeme usilovat o zrychlené projednání zákona,“ dodává poslankyně Pekarová Adamová.

Připravený zákon se týká všech podnikatelů, kterým bude mimořádnými opatřeními zakázáno nebo omezeno provozování podnikatelské činnosti. Pro podnikatele, kteří musí kvůli mimořádným opatřením zastavit svou činnost, vznikne nárok na poskytnutí státní pomoci ve výši 100 % fixních nákladů. Podnikatelům, jejichž činnost bude vinou těchto opatření omezena, pak zákon přisuzuje nárok na poskytnutí státní pomoci ve výši 50 % fixních nákladů. Nárok na kompenzaci se pak váže na dobu trvání mimořádných opatření a začíná platit od prvního dne následujícího měsíce od zavedení opatření.

Lék remdesivir jen pro vyvolené?

Během posledního nouzového stavu dokázala vláda nakoupit bez výběrového řízení ochranné pomůcky z Číny, a ještě bednám z Asie na letišti zatleskat. Se zásobami léku remdesivir, který používají zdravotníci na léčbu těžké formy onemocnění covid-19, to však vypadá o poznání hůře. Pokud je pravda, že vzhledem k tenčícím se zásobám remdesiviru budou nemocnice dávat tento lék pouze vybraným pacientům, pak mi to připomíná situaci za bolševika. Tehdy byly léky z dovozu k dispozici jen pro vybrané. A to jsem nechtěl nikdy zažít znova,“ říká poslanec Vlastimil Válek. Podle Válka je nedostatek zásob remdesiviru typickým příkladem neschopnosti premiéra a ministra zdravotnictví cokoliv naplánovat a připravit se na podzim. Žádáme ministra zdravotnictví, aby situaci okamžitě začal řešit.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09