TOP 09 chce lepší podporu bezlepkových jídel, navrhne více peněz na výzkum i jídelnám

4.12.2018

Stále větší množství dětí se potýká s nemocemi, které významně ovlivňují skladbu jejich jídelníčku. TOP 09 proto chce, aby se vláda zaměřila na systémové řešení.

TOP 09 chce lepší podporu bezlepkových jídel, navrhne více peněz na výzkum i jídelnám

Stále větší množství dětí se potýká s nemocemi, které významně ovlivňují skladbu jejich jídelníčku. TOP 09 proto chce, aby se vláda zaměřila na systémové řešení: a přidala peníze jak na výzkum potravin s nízkým obsahem lepku, tak například školním jídelnám, aby uměly a mohly dietní jídla uvařit.

„Poruchy vstřebávání různých typů potravin patří mezi stále častěji se vyskytující choroby. Známá je laktózová intolerance a celiakie. Hlavní součástí léčby těchto chorob, a především prevencí jejich komplikací, je dieta. Péče o tyto nemocné, a především dostupnost bezlepkové diety ve školách je ale bohužel velmi špatná,“ říká poslanec a lékař Vlastimil Válek.

Ten zároveň upozorňuje, že nemocných je ve skutečnosti zřejmě mnohem více, než kolik jich lékaři dokáží v současnosti správně diagnostikovat.

„Na rozdíl od všech okolních států je v Česku poznáno jen 10 % nemocných. V USA je přitom zjištěná frekvence celiakie v populaci cca 1:100-50, na rozdíl od ČR s frekvencí 1:3000,“ upozorňuje Válek.

Zaměřit se proto chce jak na výzkum obilovin, které budou mít nízkou celiakální reaktivitu – jinými slovy nízký obsah lepku, tak na konec celého řetězce – tedy například na školní jídelny.

Při projednávání návrhu rozpočtu na příští rok Válek navrhne přesun 20 milionů korun z kapitoly „Obsluha státního dluhu“ na výzkum pšenice s nízkým podílem lepku. V Brně, kde působí jako zastupitel, potom bude tlačit na rozšíření podpory školních jídelen, dlouhodobě o tom jedná se zástupci magistrátu.

„Dlouhodobě jsem prosazoval, aby bylo školním jídelnám poskytnuto jak další vzdělání pro skladbu dietního jídelníčku, tak dostatečné prostředky pro přípravu těchto jídel. Mám radost, že Brno v tomto ohledu skutečně velmi pokročilo a od tohoto školního roku přidalo na tyto záležitosti 20 milionů korun. V těchto snahách ale hodlám pokračovat, byl bych nesmírně rád, kdyby byly systémové a šly od vlády, nikoli od obecních zastupitelů,“ vysvětluje Válek.

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09